Nite Ize Slidelock Carabiner #6 - Stainless (CSL6-11-R6)
R82.50
Add to Cart:
  • Model: LIT/NZ0861
  • Shipping Weight: 1kg
  • Manufactured by: Nite Ize
Ask a question about this item
Nite Ize Slidelock Carabiner #6 - Stainless (CSL6-11-R6) Product Info
Features:
  • Durable Stainless Steel Locking Utility Carabiner
  • Secure stainless steel wire gate with a slide-to-lock feature
  • Available in size #2, #3, #4, and #6
  • Available colors: black & stainless
  • Size #2:
    • Dimensions: 1.1" x 1.7" x 0.3" | 28mm x 44mm x 8.5mm
    • Weight: .2oz | 7g
    • Weight Rating: 10lb | 4.5kg
  • Size #3:
    • Dimensions: 1.5" x 2.3" x .4" | 38mm x 59mm x 10mm
    • Weight: .45oz | 14g
    • Weight rating: 25lb | 11kg
  • Size #4:
    • Dimensions: 2" x 3.1" x .4" | 50mm x 78mm x 11mm
    • Weight: 1.0oz | 29g
    • Weight Rating: 75lb | 34kg
  • Size #6:
    • Dimensions: 3" x 4.6" x .6" | 75mm x 117mm x 15mm